Strona główna
Aktualności
Nowości i wznowienia
Zapowiedzi
Katalog
i Księgarnia
Nasi Autorzy
Pracownia DTP
Zamówienia
O nas
Kontrahenci
Kontakt
O Autorze
O książce
Spis treści

Andrzej Ziółkowski (oprac.) Kolędy polskie i hiszpańskie na gitarę
ISBN 978-83-60133-38-5
Lublin 2007
Format A4, 24 s.
Oprawa miękka
cena: 18 zł


[zamówienie]

Andrzej Ziółkowski (oprac.)
Kolędy polskie i hiszpańskie na gitarę


O Autorze

Andrzej Ziółkowski – Autor opracowania jest postacią znaną w świecie lubelskiej kultury, zwłaszcza zaś w środowisku muzycznym i gitarowym. Od lat aktywnie kreuje i uczestniczy w różnorodnych inicjatywach i przedsięwzięciach popularyzujących muzykę gitarową na Lubelszczyźnie. W 1992 roku wraz z gronem miłośników tego instrumentu powołał do życia Lubelskie Towarzystwo Gitarowe, w którym pełni funkcję prezesa. Jest twórcą i dyrektorem Międzynarodowego Nieustającego Festiwalu Gitarowego, imprezy która na trwałe wpisała się w krajobraz lubelskiej kultury. Podczas piętnastu festiwalowych edycji naszej publiczności zaprezentowali się soliści oraz zespoły z wielu krajów i kontynentów, w tym gwiazdy gitary klasycznej i flamenco. Najnowszą inicjatywą Andrzeja Ziółkowskiego i przyjaciół z LTG jest Ogólnopolski Konkurs Gitarowy im. Marka Sokołowskiego. Andrzej Ziółkowski to także znakomity pedagog i wychowawca wielu pokoleń lubelskich gitarzystów.
Warto więc sięgnąć po ten pierwszy chyba w Polsce zbiór zawierający polskie kolędy i hiszpańskie villancicos.

O książce

W zbiorze niniejszym znalazły się utwory polskie i hiszpańskie. Spośród polskich wybrane zostały te najbardziej znane, najchętniej śpiewane i grane podczas kolacji wigilijnej, Pasterki i w całym okresie liturgicznym Bożego Narodzenia ('Do szopy, hej, pasterze', 'Dzisiaj w Betlejem', 'Jezus malusieńki', 'Lulajże Jezuniu" i inne).

Hiszpańskim odpowiednikiem naszych kolęd i pastorałek są tzw. villancicos de Navidad. Termin villancico oznaczał dawniej kompozycje o tematyce religijnej lub miłosnej tworzone przez dworskich poetów. Porównując kolędy i villancicos, Abel A. Murcia Soriano pisze, że różnice pomiędzy nimi dotyczą zarówno tematyki i charakteru, jak też sposobu obrazowania i warstwy muzycznej. Jego zdaniem hiszpańskie villancicos są mniej monumentalne i wzniosłe, odwołują się częściej do codzienności, prozy życia rodzinnego i konkretnych realiów.
Wydaje się jednak, że łączy je przede wszystkim klimat ciepła i radości płynących z faktu narodzenia Dzieciątka Jezus, Boga-Człowieka. Odwołują się przecież do tej samej rzeczywistości betlejemskiej stajenki. Ukazują Świętą Rodzinę pochyloną nad nowo Narodzonym, anielskie chóry, pasterzy i zwierzęta, którzy przyszli oddać hołd swemu Stwórcy i wreszcie gwiazdę zwiastunkę wielkiej radości dla mieszkańców Ziemi.

Opracowane przez Andrzeja Ziółkowskiego kolędy i villancicos przeznaczone są przede wszystkim dla początkujących gitarzystów, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży. Mogą więc być wykorzystywane zarówno jako materiał dydaktyczny podczas lekcji gitary w szkołach i ogniskach muzycznych, jak również przez tych, którzy uczą się samodzielnie. Prosta, ale równocześnie interesująca harmonizacja powoduje, że kolędy nie tracą nic ze swego melodycznego piękna, ekspresji czy liryki, klimatu ciepła, pokoju i miłości właściwych dla okresu Bożego Narodzenia.

Spis treści

Wstęp / 5
Do szopy, hej pasterze / 7
Pójdźmy wszyscy do stajenki / 8
Jezus malusieńki / 9
Gdy się Chrystus rodzi / 10
Mizerna, cicha / 11
Wśród nocnej ciszy / 12
Lulajże, Jezuniu / 13
Bóg się rodzi / 14
Dzisiaj w Betlejem / 15
Cicha noc / 16
Marcha de los reyes (Marsz Trzech Króli) / 17
Con dulce júbilo (Z wielkim weselem) / 18
Camina la Virgen (Idzie Maryja) / 19
Ya vienen los reyes magos (Nadchodzą Trzej Królowie) / 20
Vámonos yendo (W drogę) / 21