Strona główna
Aktualności
Nowości i wznowienia
Zapowiedzi
Katalog
i Księgarnia
Nasi Autorzy
Pracownia DTP
Zamówienia
O nas
Kontrahenci
Kontakt
O Autorze
O książce
Spis treści

Irit KuperKrystyno, czy pamiętasz mnie
ISBN 978-83-60133-91-0
Lublin 2012
Format 125x195, 120 s.
Oprawa miękka
cena: 28 zł


[zamówienie]

Irit Kuper
Krystyno, czy pamiętasz mnie


O Autorze

Irit R. Kuper urodziła się w 1929 roku w Mińsku Mazowieckim. Podczas wojny straciła całą swoją rodzinę. W 1946 wyjechałą do Izraela w ramach projektu organizacji młodzieżowej i została przyjęta do kibucu Dan na północy kraju. W 1974 roku uzyskała licencjat na Wydziale Literatury Hebrajskiej i Historii Narodu Żydowskiego Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie. Przez 30 lat pracowała jako nauczycielka.
Od wielu lat Irit R. Kuper wygłasza prelekcje dotyczące Zagłady w gimnazjach, liceach, wśród żołnierzy, a także w instytucjach zajmujących się historią Żydów w okresie drugiej wojny światowej (m.in. w Yad Vashem).
Dziś Irit R. Kuper większość czasu poświęca na pisanie, które traktuje jako swoje powołanie. Do tej pory w Izraelu wydano 17 napisanych przez nią książek.
Kilkakrotnie odwiedziła Polskę. Po swojej pierwszej podróży w 1985 ro­ku napisała książkę Krystyno, czy pamiętasz mnie?, opartą na prawdziwej historii. Pod wpływem jej kolejnych wizyt powstały opowieści: O tamtych wsiach oraz Popłyną papierowe statki.

O książce

[...] Siedziałam przy oknie, patrzyłam na zegarek. Za godzinę i kwadrans będę w mieście, w którym się urodziłam. Kasia na pewno już stoi przy oknie i wygląda na ulicę. Biegnie do stołu sprawdzić, czy wszystko ustawione dokładnie tak, jak lubiła. Sprawdza, czy woda w czajniku już gorąca i czy nadeszła pora, by kroić ciasto.
Jak gorąco. Już zapomniałam, że w Polsce również w sierpniu bywają upały i panuje taki zaduch, jak u nas w czasie chamsinu.
[...] Na chwilę otrząsnęłam się. Jak się do niej zwrócę, kiedy otworzy mi drzwi? Od czego zacznę? Która z nas pierwsza wyciągnie rękę? Może powiem: „Dzień dobry, pani Kasiu” lub po prostu: „Jak się masz, Kasiu?”, lub: „Witaj, witaj”. A może będzie tak jak wtedy, gdy przeniosła się z terenu getta i po wielu miesiącach spotkałyśmy się na rynku. Stałam naprzeciw niej zawstydzona i milczałam. Kasia uśmiechnęła się ciepło i spytała: „Jak się masz, Ita?”. I natychmiast potoczyła się rozmowa, jak gdybyśmy się w ogóle nie rozstawały.

Fragment książki

Spis treści