Strona główna
Aktualności
Nowości i wznowienia
Zapowiedzi
Katalog
i Księgarnia
Nasi Autorzy
Pracownia DTP
Zamówienia
O nas
Kontrahenci
Kontakt
O Autorze
O książce
Spis treści

Zofia Fischer Kaukaz przez otwarte drzwi
ISBN 83-60133-05-0
Lublin 2005
Format B5, 138 s.
Oprawa miękka
cena: 32 zł


[zamówienie]

Zofia Fischer
Kaukaz przez otwarte drzwi


O Autorze

Zofia Fischer urodziła się 4 sierpnia 1934 roku w Goworowie. Drugą wojnę światową, która odcisnęła na jej życiu silne piętno, przeżyła w Warszawie. W 1956 roku ukończyła Wydział Nauk Biologicznych Uniwersytetu Warszawskiego i rozpoczęła drogę naukową, uwieńczoną w roku 1990 nadaniem jej tytułu profesora zwyczajnego. Jest autorką licznych prac dotyczących szeroko pojętej ekologii. Od 1956 roku do 2000 była pracownikiem placówek naukowych Polskiej Akademii Nauk gdzie pełniła liczne funkcje, a w roku 2000 objęła Katedrę Ekologii Krajobrazu na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Pracuje tu do dziś.

O książce

Książka prof. dr hab. Zofii Fischer pt. "Kaukaz przez otwarte drzwi" jest świetnym połączeniem osobistej refleksji naukowca i podróżnika ze sporą porcją informacji o Kaukazie, ludziach tam mieszkających, lokalnych kulturach, przyrodzie i historii. Szczególne miejsce poświęciła Autorka Dagestanowi, który – w jej oczach – uosabia to, co prof. Fischer nazwała „Kaukazem w pigułce”.
Autorka poznała Kaukaz wpierw od specyficznej strony więziennej, będąc w niewoli, pierwotnie w Dagestanie, a następnie w Czeczenii. Efektem tych doświadczeń był opublikowany przed kilku laty pamiętnik. Teraz, po kilku latach, prof. Fischer wróciła do Dagestanu by spojrzeć na Kaukaz tym razem "przez otwarte drzwi". Nowe wrażenia mieszały się ze wspomnieniami, a ponownie odwiedzane miejsca wyglądały z perspektywy wolnego człowieka jakże inaczej niż wowczas, z perspektywy jeńca.
Książka prof. Fischer jest w Polsce unikalnym źródłem informacji o kwestiach, o których wciąż wiemy bardzo mało, jak np o przyrodzie Kaukazu, o jakże skomplikowanych tamtejszych stosunkach etnicznych czy o swoistej wieży Babel języków. Autorka sporo miejsca poświęciła też polskim śladom na Kaukazie, pisząc o dziewiętnastowiecznych losach zesłańców, którzy dołączali do Szamila, walczącego z Rosją.
Dodatkową zaletą książki są liczne zdjęcia, które kapitalnie ilustrują partie opisowe. Książka może służyć jako pierwszorzędny przewodnik po Kaukazie, zwłaszcza po Dagestanie. I wolno przypuszczać, że jej lektura zachęci wielu czytelników do podróży w tamte okolice.

Spis treści

Wstęp / 7
Podziękowania / 11
Wprowadzenie / 13
Początek tej historii / 15
Stary Kaukaz / 23
Artystyczne rzemiosła / 30
Wiara, życie, i śmierć / 32
Prawdziwy Kaukaz / 45
"Za waszą i naszą wolność" - Polacy na Kaukazie / 54
Górskie budownictwo / 59
Gościnność kaukaska / 63
Modlitwy muzułmańskie / 65
Podnóże Kaukazu / 75
Wojna czeczeńsko-dagestańska roku 1999 / 76
Dagestan - Kaukaz w pigułce? / 91
Bitwa andalalska / 96
Słowniczek / 103
Bibliografia / 105