Strona główna
Aktualności
Nowości i wznowienia
Zapowiedzi
Katalog
i Księgarnia
Nasi Autorzy
Pracownia DTP
Zamówienia
O nas
Kontrahenci
Kontakt
O Autorze
O książce
Spis treści

Zofia Fischer Kaukaz. Wspomnienia
ISBN 978-83-60133-30-1
Lublin 2007
Format A5, 200 s.
Oprawa miękka
cena: 24 zł


[zamówienie]

Zofia Fischer
Kaukaz. Wspomnienia


O Autorze

Zofia Fischer urodziła się 4 sierpnia 1934 roku w Goworowie. Drugą wojnę światową, która odcisnęła na jej życiu silne piętno, przeżyła w Warszawie. W 1956 roku ukończyła Wydział Nauk Biologicznych Uniwersytetu Warszawskiego i rozpoczęła drogę naukową, uwieńczoną w roku 1990 nadaniem jej tytułu profesora zwyczajnego. Jest autorką licznych prac dotyczących szeroko pojętej ekologii. Od 1956 roku do 2000 była pracownikiem placówek naukowych Polskiej Akademii Nauk gdzie pełniła liczne funkcje, a w roku 2000 objęła Katedrę Ekologii Krajobrazu na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Pracuje tu do dziś.

O książce

W naszym kraju słowo Kaukaz powszechnie kojarzy się ze słowem Czeczenia. A więc cóż, jeszcze jedna książka o Czeczenii? Bardzo trudno opowiadając o sześciu miesiącach spędzonych w niewoli czeczeńskiej, na froncie, w sercu wojny, nie pisać o Czeczenii. A jednak nie jest to książka o Czeczenii, nie jest to książka o konflikcie rosyjsko-czeczeńskim, jest to zbiór faktów, zdarzeń, w których uczestniczyłam na Kaukazie. To, że wbrew własnej woli zostałam tam w 1999 roku porwana i uwięziona, że znalazłam się w środku działań wojennych i że następnie wróciłam na Kaukaz, do Dagestanu, należy traktować jedynie jako mój los, a nie wybór. Ten właśnie los zadecydował, abym z bliska przyjrzała się Kaukazowi z jego złej i dobrej strony, poczuła na własnej skórze jego okrucieństwo i serdeczność.
Przekazana Państwu książka składa się z dwóch części - pierwszej, moich pamiętników z okresu porwania, pisanych w trakcie niewoli, gdy przyglądałam się Kaukazowi przez kraty, oraz drugiej, kiedy z własnej woli przyjechałam tam w roku 2003, aby poznać jego oblicze niezniekształcone potwornościami przemocy.
Część opowiadająca o Kaukazie, który poznałam w roku 2003 ma charakter bardziej radosny. Kaukaz ze swoją kulturą, przyrodą, zwyczajami, a przede wszystkim ludźmi zauroczył mnie. Nie patrzmy, proszę, na świat Islamu wyłącznie przez pryzmat terroryzmu, z którym sama zetknęłam się tak bardzo boleśnie. Kaukaz to wspaniały rejon świata - tajemniczy, pełen kontrastów, głęboko zakorzenionej specyficznej kultury - aby go osądzić, należy najpierw poznać.

Spis treści

Przedmowa / 5
Wstęp / 9
Pamiętniki / 11
Kaukaz przez otwarte drzwi / 123
Stary Kaukaz / 127
Artystyczne rzemiosło / 132
Wiara, życie, i śmierć / 133
Prawdziwy Kaukaz / 143
„Za waszą i naszą wolność” - Polacy na Kaukazie / 148
Górskie budownictwo / 152
Gościnność kaukaska / 156
Modlitwy muzułmańskie / 158
Podnóże Kaukazu / 166
Wojna czeczeńsko-dagestańska roku 1999 / 167
Dagestan - Kaukaz w pigułce? / 178
Posłowie / 189
Słowniczek / 193
Bibliografia / 198