Strona główna
Aktualności
Nowości i wznowienia
Zapowiedzi
Katalog
i Księgarnia
Nasi Autorzy
Pracownia DTP
Zamówienia
O nas
Kontrahenci
Kontakt
O Autorze
O książce
Spis treści

Irit KuperTango 1 maja
ISBN 978-83-63527-27-3
Lublin 2013
Format A5, 262 s.
Oprawa miękka
cena: 30 zł


[zamówienie]

Irit Kuper
Tango 1 maja


O Autorze

Irit R. Kuper urodziła się w 1929 roku w Mińsku Mazowieckim. Podczas wojny straciła całą swoją rodzinę. W 1946 wyjechałą do Izraela w ramach projektu organizacji młodzieżowej i została przyjęta do kibucu Dan na północy kraju. W 1974 roku uzyskała licencjat na Wydziale Literatury Hebrajskiej i Historii Narodu Żydowskiego Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie. Przez 30 lat pracowała jako nauczycielka.
Od wielu lat Irit R. Kuper wygłasza prelekcje dotyczące Zagłady w gimnazjach, liceach, wśród żołnierzy, a także w instytucjach zajmujących się historią Żydów w okresie drugiej wojny światowej (m.in. w Yad Vashem).
Dziś Irit R. Kuper większość czasu poświęca na pisanie, które traktuje jako swoje powołanie. Do tej pory w Izraelu wydano 17 napisanych przez nią książek.
Kilkakrotnie odwiedziła Polskę. Po swojej pierwszej podróży w 1985 ro­ku napisała książkę Krystyno, czy pamiętasz mnie?, opartą na prawdziwej historii. Pod wpływem jej kolejnych wizyt powstały opowieści: O tamtych wsiach oraz Popłyną papierowe statki.

O książce

W kibucu rozeszły się słuchy, że jutro przyjadą do nas Żydzi z Egiptu. Moja ciekawość rosła. Jak wyglądają Żydzi z Egiptu? My przechodziliśmy przeszkolenie jeszcze w Polsce. Potem przywieźli nas do kibucu Gan. A teraz przyjeżdża do nas grupa na szkolenie, po ukończeniu którego wszyscy rozpoczną budowę swojego kibucu. Grupa z Egiptu szczególnie mnie intrygowała; wyobrażałam ich sobie podobnych do krokodyli. – Zobaczymy jutro – powiedziała moja koleżanka Hawa wzruszając ramionami. Następnego dnia stałam w rzędzie razem z innymi członkami kibucu oczekując na przyjazd nowych imigrantów. Autobus, który przybył z Hajfy, zatrzymał się przy wejściu do stołówki. Gdy otworzyły się drzwi, wyszli z niego chłopcy i dziewczęta mniej więcej w wieku dwudziestu lat. Szli z uniesionymi głowami, ubrani po europejsku i prawie wszyscy nieśli w ręku różne pokrowce, a w nich skrzypce, mandoliny lub rakiety tenisowe.
Fragment książki

Spis treści

Spis treści